Včelná pod Boubínem 49°1'8.380"N, 13°50'48.238"E   info@hotelmyslivna.com +420 724 08 46 46

Schwarzenberská myslivna

Pohodlí, soukromí a příroda v mimořádném prostředí.

Historie

Schwarzenberská myslivna byla na Včelné pod Boubínem postavena v roce 1721 - pouhé dva roky poté, co knížecí rod dědictvím po Eggenberzích nabyl tuto nejjižněji položenou českou vesnici na panství Vimperk společně s Českým Krumlovem. Schwarzenbergové zřizují místo dosavadních pěti sedm revírů a hospodaří: osévají rozlehlé mýtiny vzniklé kácením lesů na dřevěné uhlí a chovají vysokou zvěř.

Brzy organizují i velkolepé hony. 17. září 1732 uspořádala kněžna Eleonora Schwarzenbergová na Včelné plachtový lov, při němž sama skolila kulovnicí křesačkou 32 jelenů. O zvěř se však knížecí lesníci utkávali stále častěji s bavorskými pytláky. Když šarvátky přerostly v bitvy, v nichž docházelo k vysokým ztrátám na lidských životech, nechali Schwarzenbergové jelení zvěř vystřílet. Její chov obnovili až roku 1874, kdy do nové obory na Boubíně převezli jelena Hanzla z Hluboké a dvě laně z orlického panství. S vysokou se vrátili i lovečtí hosté – Schwarzenbergové pro ně na Šumavě vystavěli několik pohodlných loveckých chat, mysliven i zámečků.

O půdu na panství Vimperk přišel slavný rod již během pozemkové reformy za první republiky. Po druhé světové válce myslivnu na Včelné spravovaly lesy a poté brněnský podnik STAST, který na původním půdorysu stájí a hospodářských budov přistavěl ubytovací kapacity pro své zaměstnance. V devadesátých letech chátrající objekt zakoupil prezident společnosti MHM Computer Ing. Josef Kunert a nechal ho rekonstruovat v duchu knížecí velkorysosti. Dnes hotel apartmánového typu s historickým jménem, ale moderní zázemím a službami, vede ve stejném duchu jeho dcera Mgr. Eva Potužníková.


Historie Historie Historie Historie Historie Historie Historie
www.potuznik.eu Copyright © 2014 - All Rights Reserved - hotelmyslivna.com